Delegacja zagraniczna - co warto wiedzieć na ten temat

Polska coraz częściej staje się partnerem biznesowym międzynarodowych firm, co sprawia iż zagraniczne podróże służbowe stały się codziennością. Jak jednak w pełni przygotować się do takiej podróży jako pracownik danej firmy?

 Zagraniczna podróż służbowa to podróż, która odbywająca się poza granice naszego kraju. Przygotowanie do niej jest więc zdecydowanie dłuższe niż do podróży krajowej i wymaga od nas większych podkładów finansowych i czasowych. Przed wyjazdem warto omówić z szefem strategię danego wyjazdu (zwłaszcza jeżeli wyjazd obejmuje liczne spotkania biznesowe) a także jego zasady. Zapytajmy o to, jakiej wysokości dieta przysługuje nam na wyjeździe, gdzie odbywały się będą spotkania. Wiele informacji na ten temat znajdziemy na stronach intrenetowych. Warto zajrzeć także do prawa pracy, aby dowiedzieć się wiecej o naszych prawach i obowiązkach.

Niezwykle ważne dla naszego komfortu będzie wcześniejsze zorganizowanie noclegu, a także zadbanie o to, byśmy mogli sprawnie przemieszczać się po danym mieście. Warto zarezerwować hotel blisko centrum szkoleniowego czy siedziby firmy do której się udajemy. Jeżeli nie jesteśmy zwolennikami środków transportu publicznego warto wynająć na miejscu samochód – rent a car, którym sprawniej będziemy przemieszczali się po mieście. Pamiętajmy by zabrać ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty paszport, dowód osobisty i prawo jazdy. Jeżeli miejsce podróży służbowej to kraj naszych sąsiadów (Niemcy, Czechy) możemy w delegację dojechać z Polski swoim lub wypożyczonym autem, jeżeli jednak wyruszamy w dalszą podróż np. do Anglii samochód warto wypożyczyć na miejscu, a do kraju najszybciej dostaniemy się samolotem, na który wcześniej zarezerwujemy bilet.

Aby w trakcie spotkań biznesowych czuć się jeszcze pewniej warto poćwiczyć modulację głosem oraz przygotować spodziewane pytania i odpowiedzi na nie. Jeżeli zastanawiamy się nad poziomem naszego języka obcego możemy wziąć kilka dodatkowych lekcji, które sprawią, że w trakcie delegacji poczujemy się pewniej. Jeżeli chcemy przekonać pozostałe firmy do współpracy z nami przygotujmy sobie odpowiednie tabele ukazujące rozwój naszej firmy, przedstawmy jej historię, zainteresujmy swoją kandydaturą. Jezeli natomiast nasz wyjazd zagraniczny opiera się na szkoleniu, czerpmy z niego pełnymi garściami, chłońmy wiedzę, zadawajmy pytania. Po powrocie do kraju będziemy mogli wdrożyć w naszej firmie innowacyjne rozwiązania, które z pewnością spodobają się pracownikom.

Wyjazd służbowy to jednak nie tylko praca. Przed wyjazdem poszukajmy informacji o mieście do którego się udajemy. Dzięki temu będziemy mogli zaplanować wolne godziny na spacery czy zwiedzanie zabytkowych zakamarków europejskich miast.  Wyjazdy służbowe to także doskonały sposób na poznanie nowych parnerów biznesowych z różnych zakątków świata. Warto skorzystać wiec w pełni z możliwościi jakie daje nam każdy wyjazd służbowy, bez względu na to czy jest to wyjazd krajowy czy zagraniczny.