Radca prawny czy adwokat – do kogo się udać?

W przypadku problemu prawnego często nasza wiedza jest niewystarczająca. Musimy w takim wypadku skorzystać z fachowej pomocy prawnej. Do kogo powinniśmy się udać - do adwokata czy radcy prawnego? Warto zapoznać się z zakresami kompetencji obu tych zawodów tym bardziej, że ostatnimi czasy granice między nimi zaciera się coraz bardziej.

Radca prawny zajmuje się udzielaniem porad prawnych, sporządza opinie prawne na dany temat, a także przygotowuje projekty i akty prawne. Od niedawna także radca prawny może reprezentować nas w sprawach cywilnych i prawnych w sądzie, co zdecydowanie poszerza zakres działania radców. Ponieważ zakres prawnych kompetencji radców jest niezwykle szeroki często zdarza się tak, że dana kancelaria specjalizuje się w konkretnej dziedzinie prawa. Zdarzają się jednak kancelarie, w których radca w profesjonalny sposób zajmie się każdą sprawą. Tym co odróżnia radcę od adwokata jest fakt, że może on zostać zatrudniony na zasadzie stosunku pracy, pomimo faktu iż zawód ten uznany jest za zawód zaufania publicznego.

Adwokat, podobnie jak radca prawny świadczy pomoc prawną, udziela porad, sporządza opinie prawne na dany temat. Posiada więc podobne do radcy prawnego kompetencje. Nie może jednak pozostawać w stosunku pracy, dlatego też większość adwokatów zakłada własną działalność gospodarczą, lub staje się wspólnikiem danej spółki. Adwokat ma jednak, w odróżnieniu od radcy, występować w roli obrońcy w sprawach karnych i karnoskarbowych. Radca może występować w sądzie jedynie jako pełnomocnik strony.

Jeżeli więc potrzepujesz jedynie porady prawnej lub też opinii prawnej możesz zgłosić się zarówno do adwokata jak i radcy prawnego. Obaj posiadają podobne kompetencje w tej materii. Możesz na przykład kierować się opinią na temat danego prawnika lub też specyfiką podejmowanych przez niego spraw. Jeżeli natomiast potrzebujesz obrońcy w sprawach karnych i karnych skarbowych należy zwrócić się po pomoc do adwokata, który posiada odpowiednie uprawniania do sprawowania tejże funkcji. W przypadku, gdy w sądzie lub urzędzie potrzebujesz jedynie prawnego pełnomocnika możesz poprosić o pomoc radcę prawnego. Jeżeli natomiast prowadzisz dużą firmę czy działalność gospodarczą i potrzebujesz stałego prawnego pracownika warto się zastanowić w jakiej formie chcesz go zatrudnić. Jeżeli myślisz o umowie o pracę warto poszukać na to stanowisko radcy prawnego, jeżeli natomiast chcesz zatrudnić u siebie prawnika na podstawie umowy cywilnoprawnej możesz poszukiwać na to stanowisko adwokata.