Mieszkania dla młodych – warunki

Posiadanie własnego mieszkania jest marzeniem dla wielu rodzin. Niestety obecna sytuacja finansowa, problemy ze stałym zatrudnieniem czy bieżące wydatki często nie pomagają w zdobyciu upragnionego kredytu na mieszkanie. Co więcej, warunki oferowane przez różne banki czy parabanki nierzadko mają na celu generowanie zysków wyłącznie dla powyższych instytucji. W efekcie, rosnące długi czy niemożność spłacenia kolejnej raty szybko redukują radość z nowo zakupionej nieruchomości mieszkalnej. Czy jest zatem sposób, by za pomocą innych środków niż niekorzystna pożyczka zdobyć fundusze na mieszkanie? Co ciekawe, okazuje się, że w ostatnim czasie odpowiedź na to pytanie może być twierdząca. Alternatywą dla powyższych sposobów stało się skorzystanie z projektu o nazwie „Mieszkanie dla młodych”. Na czym polega wspomniany program i jakie warunki trzeba spełnić, by wziąć w nim udział? Odpowiedź na to pytanie powinien poznać każdy, kto w najbliższym czasie będzie szukał mieszkania na sprzedaż.

Na czym polega projekt „Mieszkanie dla młodych”?

Wspomniany program działa od stycznia dwa tysiące czternastego roku, czyli stosunkowo niedługo, bo dopiero siedem miesięcy. Mimo krótkiego stażu, z projektu skorzystało już wiele rodzin. Wokół „Mieszkania dla młodych” pojawiło się również wiele mniej lub bardziej prawdziwych mitów i wiadomości, dlatego warto wiedzieć, które z nich są godne uwagi. Przede wszystkim należy zatem wspomnieć, iż program działa z inicjatywy państwa polskiego. Władze jakiś czas temu zaczęły dość intensywnie interesować się losem młodego człowieka i to właśnie pomoc w dofinansowaniu wkładu własnego miała być odpowiedzią na sytuację finansową i mieszkaniową polskich rodzin. Projekt „Mieszkanie dla młodych” - o czym warto wspomnieć – dotyczy nie tylko kupna mieszkania, ale również budowy domu jednorodzinnego. W zależności od podanych niżej wytycznych, dofinansowanie może wynosić różny procent wartości mieszkania czy materiałów budowlanych przeznaczonych na budowę domu. Jakie warunki należy zatem spełnić, by jak najbardziej korzystnie przystąpić do programu „Mieszkanie dla młodych”?

„Mieszkanie dla młodych” - na jakich warunkach?

Choć założenia programu zapowiadają owocną współpracę pomiędzy państwem a obywatelem, w rzeczywistości należy zmierzyć się z kilkoma ważnymi elementami dotyczącymi strony technicznej projektu. Osoby chcące wykorzystać dofinansowanie państwa powinny przede wszystkim zaciągnąć kredyt, którego kwota nie będzie mniejsza niż połowa wartości mieszkania. Innymi słowy, musi to być pięćdziesiąt procent ceny nieruchomości (lub oczywiście większa kwota, jeśli korzystający wyrażają taką chęć lub nie mają innego wyjścia). Spłacany kredyt musi być również wzięty na co najmniej piętnaście lat. Jeśli chodzi o samą pożyczkę, są to najważniejsze wytyczne, które należy spełniać. 

Bardzo ważnym warunkiem jest również nieposiadanie mieszkania na własność. Zarówno w momencie przystąpienia do projektu, jak w i przeszłości. Niestety ten warunek często sprawia, iż potencjalni kandydaci nie mogą przystąpić do programu. Ograniczeniem – jak niejako wskazuje również nazwa projektu „Mieszkanie dla młodych” - jest także wiek zgłoszonych członków rodziny. Warto jednak podkreślić, że w przypadku małżeństw liczą się lata młodszej osoby. Dlaczego mowa tutaj o wieku? Warto zapamiętać, że osoba zgłaszająca się do programu nie może mieć więcej niż trzydzieści pięć lat. 

Kupowany lokal musi pochodzić z rynku pierwotnego. Co więcej, w programie ściśle został określony również metraż, którego kupujący nie mogą przekroczyć. Ten ostatni liczony jest w zależności od tego, ile dzieci wchodzi w skład rodziny biorącej udział w programie „Mieszkanie dla młodych”. Jeśli właściciel posiada co najmniej trójkę dzieci, może szukać mieszkania do osiemdziesięciu pięciu metrów kwadratowych. Alternatywą jest dom jednorodzinny do stu dziesięciu metrów kwadratowych. W innych przypadkach metraż mieszkania nie może przekroczyć siedemdziesięciu pięciu metrów kwadratowych, natomiast metraż domu powinien mieścić się w stu metrach kwadratowych. Jeśli chodzi o mieszkania dla młodych Poznań czy Warszawa z pewnością oferują ciekawe propozycje w tym zakresie.

Dofinansowanie – jak wygląda w liczbach?

Najważniejszą kwestią dla osób biorących udział w programie jest oczywiście kwota uzyskanego dofinansowania. W tym przypadku również bardzo istotną kwestią staje się stan cywilny oraz liczba wychowywanych dzieci. Jeśli chodzi o osoby samotne oraz bezdzietne małżeństwa, państwo dopłaca do zakupionych mieszkań dziesięć procent ich wartości. Małżeństwa z jednym dzieckiem mogą liczyć na większą pomoc, która na chwilę obecną wynosi aż piętnaście procent wartości mieszkania. Warto również wiedzieć, że kolejne pięć procent mogą zyskać rodziny, w których pojawi się następne (trzecie lub kolejne) dziecko (należy jednak zaznaczyć, że nie może minąć więcej niż pięć lat od daty zakupu mieszkania). 

Jeśli chodzi o sprawy techniczne, z pewnością wyrażenie chęci udziału w projekcie musi zostać potwierdzone poprzez złożenie odpowiedniego wniosku. Ten ostatni można znaleźć na stronach odpowiednich instytucji oraz w ich siedzibach. Na różnych witrynach internetowych „zawieszone” są informacje i schematy, według których należy się kierować.