Fototapety – nowe możliwości dekoracyjne

naklejki ścienneFototapeta to nic innego jak tylko tapeta z nadrukowaną na jej powierzchni fotografią, jednak od klasycznych tapet różni ją zwykle sposób montażu oraz przedstawienie, ponieważ zwykle może być utożsamiana z wielkopowierzchniowym zdjęciem, zwykle krajobrazem. Trudno dzisiaj uwierzyć, że jeszcze kilka wieków temu tapety malowano...ręcznie. Wynalazek przywędrował do nas z Chin i szybko podbił serca wytwornych dworzan, którzy dbali o odpowiedni wizerunek zagospodarowywanych przez siebie wnętrz. Współcześnie nie mamy już problemu ani z tapetami ani z fototapetami zwłaszcza, że niezależnie od tego czy zaopatrujemy się w sklepach stacjonarnych czy internetowych, możemy swobodnie dopasowywać do siebie nieskończoną ilość wzorów i kolorów. Co ważniejsze nowoczesne materiały wykończeniowe produkowane są za pośrednictwem rożnych technik i z użyciem różnych materiałów, tapety i fototapety mogą różnić się więc od siebie sposobem montażu, trwałością i przeznaczeniem.

Choć tapety w mniejszym lub większym stopniu były stałymi bywalczyniami naszych mieszkań i domów, fototapety przez dłuższy czas traktowane były jako przejaw złego smaku. Dzisiaj jednak możemy obserwować ich triumfalny powrót, co z pewnością cieszy wszystkich posiadaczy niewielkich mieszkań, ponieważ fototapety ścienne potrafią skutecznie manipulować przestrzenią. Jak? Głównie za sprawą generowania złudzeń optycznych, co tyczy się w szczególności fototapet posiadających wyraźnie zarysowaną perspektywę. Wybierając fototapety ścienne przedstawiające pejzaż z perspektywą można stworzyć iluzję dodatkowego pomieszczenia, niezbędne jest jednak optymalne wyważanie kolorystyki i ilości wzorów. Ze względu na to, że duża fotografia, pokrywająca większą część, albo nawet całą ścianę, może być na tyle absorbującym elementem, że okaże się dominanta, którą trudno będzie „przebić”. Konieczne jest zatem neutralizowanie nadmiaru wzorów i barw, najlepiej za pośrednictwem mebli i dodatków utrzymanych w neutralnych barwach. Zachowując równowagę z pewnością uzyska się lepszy efekt dekoracyjny.

czerwona sofaOczywiście fototapety mogą być tylko niewielką częścią naszych wnętrz, zwłaszcza, że popularne stało się dzisiaj ozdabianie za ich pomocą mebli oraz pojedynczych fragmentów ścian. Fototapety ścienne potrafią doskonale tuszować mankamenty pomieszczeń, uwypuklając jednocześnie ich atuty, dobrze jednak wybrać takie ilustracje, które będą najlepiej komponować się z tym, co już udało nam się w jednym miejscu zgromadzić. Oczywiście fototapety ścienne nie są doskonałym rozwiązaniem wyłącznie dla właścicieli małych mieszkań, ponieważ mogą sprawdzić się świetnie w przypadku salonów, jadalni czy sypialni, które posiadają zbyt duże powierzchnie do zagospodarowania. Wzorzysta fototapeta może sprawić, że lokal będzie przytulniejszy i optycznie mniejszy, co będzie działało na korzyść całości. Fototapeta, podobnie zresztą jak dekoracyjne naklejki ścienne, jest znakomitym sposobem na błyskawiczne odświeżenie czy nawet całkowitą zmianę charakteru wnętrza, bez konieczności dokonywania specjalistycznych i kosztownych remontów. Wystarczy jedynie dobrze przygotować powierzchnię jednej ściany tak, aby była równa i czysta. Reszta to wyłącznie kilkadziesiąt minut pracy. Oczywiście obrazki ścienne nie muszą być wykorzystywane wyłącznie w salonach czy jadalniach, zwłaszcza, że współczesna technika pozwala na tworzenie materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur. Fototapety ścienne mogą więc idealnie dostosowywać się do trudnych warunków panujących w łazienkach czy kuchniach, tworząc tam zupełnie nowe jakości i zmieniając klasyczne podejście do urządzania tego typu wnętrz. Chętni mają cały wachlarz możliwości, zwłaszcza, że współcześnie można tworzyć fototapety na podstawie...własnych zdjęć. Do produkcji materiału można więc użyć gotowego szablonu lub stworzyć go samodzielnie, co umożliwiają przede wszystkim sklepy internetowe, oferujące szereg usług dodatkowych, istotnych z punktu widzenia dekorowania mieszkań i domów. Wiele blogów podejmuje dziś tematy związane z aranżacją wnętrz. O samych tapetach poczytamy na przykład tutaj http://zenworks.pl/fototapety-scienne/. Jak widać, inspiracje możemy znaleźć wszędzie.

Fototapety pokrywane są specjalnym laminatem, który zabezpiecza je przed uszkodzeniami przedłużając jednocześnie ich trwałość. W przeciwnym razie obraz na fototapecie mógłby być mało wytrzymały na działanie słońca czy innych naturalnych czynników. Moda na dekorowanie ścian za pośrednictwem barwnych ilustracji ma swoją wielowiekowa tradycję, jednak w formie najbardziej zbliżonej do współczesnej powiła się we Francji, podbijając serca tamtejszych projektantów. Firmy zajmujące się produkcją dekoracji ściennych stale się rozwijają poszerzając swoje usługi o kolejne elementy, jesteśmy więc w stanie urządzać posiadane przez siebie mieszkania w dowolny sposób, zgodny z naszą nadrzędną wizją dekoratorską.