Sprzedaż mieszkania – jak przygotować się do transakcji?

na sprzedażWiadomo, że sprawna i bezproblemowa sprzedaż mieszkania jest uzależniona od wielu czynników, na które czasami nie mamy większego wpływu. Mowa tu przede wszystkim o dynamice rozwoju rynku nieruchomości, wahaniach relacji pomiędzy popytem i podażą oraz wszelkiego rodzaju trendach, kreowanych bezpośrednio przez uczestników transakcji. Bardzo dużo zależy też od samego szczęścia oraz umiejętnego wyczucia czasu, dobrze jest więc wcześniej przygotować się do działania i przez dłuższy okres poobserwować to, jak obecnie funkcjonuje branża. Jeżeli więc mamy do sprzedania mieszkanie w bloku, najlepiej będzie, kiedy przeczekamy okres zainteresowania lokalami w kamienicach. W przeciwnym razie nasza inwestycja okaże się nietrafiona i zamiast zyskać, tylko stracimy. Współpraca z analitykami nieruchomościowymi, doradcami inwestycyjnymi czy rzeczoznawcami majątkowymi jest oczywiście podstawą współpracy, istnieje jednak pole do zagospodarowania przez nas samych, ponieważ nie jest tak, że nie możemy poprawić jakości naszego lokalu czy też sprawić, że jego sprzedaż będzie sprawniejsza i bardziej korzystna dla nas samych.

W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na prawidłowo skonstruowane ogłoszenie. W zależności od tego, komu będziemy chcieli zaoferować nasze mieszkanie, dobrze będzie wybrać odpowiednie medium. Prasa codzienna czytana jest przez sporą ilość ludzi, jednak bezkonkurencyjny jest Internet, w którym znaleźć można niezależne portale gromadzące w spójną całość liczne oferty. Jeżeli wyjątkowo zależy nam na szybkiej sprzedaży musimy dołożyć wszelkich starań, aby nasze ogłoszenie było oryginalne i wyróżniało się na tle pozostałych. Warto jednak zadbać o podstawowe informacje i dane takie, jak numer kontaktowy, adres, ilość pomieszczeń, standard, obecność wyposażenia, rodzaj ogrzewania czy też dostęp do komunikacji. Wiele osób, z powodów oszczędnościowych rezygnuje z zamieszczania zdjęć, pamiętajmy jednak, że zdecydowana większość populacji należy do wzrokowców. Zamieszczenie dwóch czy trzech fotografii przedstawiających wnętrze może być jak najbardziej przyciągające uwagę, dlatego też nie rezygnujmy z tego typu opcji. Pamiętajmy, że zależy nam na sprzedaży, nie powinniśmy więc rezygnować z żadnej formy działania. Zadbajmy jednak o to, aby zdjęcia oddawały rzeczywistość jak tylko się da. W przeciwnym razie potencjalny nabywca przychodząc na spotkanie może poczuć się oszukany lub rozczarowany.

Prezentując atuty swojego mieszkania nie zapominajmy także o stworzeniu odpowiedniego wrażenia i nastroju. Najlepiej byłoby, gdyby mieszkanie było puste, jednak kiedy nie jest to możliwe dołóżmy wszelkich starań, aby wewnątrz nie było niczego, co mogłoby nasz lokal indywidualizować. Na czas prezentacji pochowajmy zatem zdjęcia rodzinne, pamiątki z wakacji oraz wszystko to, co sprawia, ze mieszkanie jest całkowicie nasze. Wykorzystanie zabiegów psychologicznych może nam bardzo pomóc i sprawić, że sprzedaż mieszkania pójdzie nam znacznie sprawniej. Wchodząc do pustego mieszkania automatycznie uruchamiamy własną wyobraźnię, dlatego też pozwólmy naszym gościom poczuć się jak u siebie. Im więc mniej bibelotów będzie wewnątrz, tym lepiej. Jeżeli w lokalu znajdują się pewne niedociągnięcia w postaci odklejającej się tapety czy wykruszającego się tynku, postarajmy się to poprawić. Nie ma nic gorszego, niż oglądanie zaniedbanego mieszkania. Każde tego typu niedociągnięcie działa na naszą niekorzyść, ponieważ sugeruje, że nie dbamy o swoją własność, jesteśmy niesolidni i niedokładni. Możemy być więc niewiarygodni i sprawić, że nasza transakcja zostanie potraktowana jak działanie wysokiego ryzyka.nowoczesne mieszkanie

W Polsce coraz większą popularnością cieszy się home staging, który polega na zlecaniu profesjonalnym projektantom przygotowanie mieszkania do sprzedaży. Okazuje się bowiem, że zatroszczenie się o wizerunek lokalu jest absolutną podstawą i sprawia,że sprzedaż mieszkania jest znacznie bardziej korzystna i szybka. Nie muszą to być wielkie remonty, chodzi bardziej o drobne korekty w postaci umytych okien, zawieszonych zasłon, kwiatów na stole czy też inaczej zaaranżowanego wnętrza. Zakres działania ustalany jest oczywiście indywidualnie, ponieważ każde mieszkanie jest inne i wymaga innego typu prezentacji. Profesjonalista wchodząc do środka ocenia potencjał lokalu i – jako osoba z zewnątrz- lepiej jest w stanie ocenić, jakie poprawki byłyby bardziej korzystne i przekładały się na lepsze pierwsze wrażenie, które można zrobić przecież tylko raz. Dzięki konsultacjom z profesjonalistami możemy cieszyć się sprawnie przeprowadzoną transakcją oraz świadomością, że i jedna, i druga strona jest zadowolona i nie czuje się pokrzywdzona. Pomocne w tym momencie bywają również strony internetowe, takie jak ta znajdująca się pod adresem www.ogrody-paulinum.pl/budynek-mieszkalny-a,182.html.