Sposoby sporządzania raportów rynku nieruchomości

wycena nieruchomościZa każdym razem, kiedy planujesz wkroczyć na drogę rynku nieruchomości, warto zdobyć pewną przydatną wiedzę. Bez niej, korzystne przeprowadzenie transakcji jest w zasadzie niemożliwe. Chyba, że liczy się na szczęście. Jest to jednak bardzo ryzykowane posunięcie, ponieważ w grę wchodzą niezwykle duże pieniądze. W związku z tym, aby mieć jak największą pewność, że zakup bądź sprzedaż jakiejś nieruchomości nie będzie ryzykowna, należy podjąć współpracę z profesjonalistami z branży.

 

Wszystkie nieruchomości dzielą się na podstawowe rodzaje: nieruchomości budynkowe, lokalowe, gruntowe oraz leśne. Być może nie każdy wie, że Kodeks Napoleona wprowadził jeszcze jeden rodzaj nieruchomości, a mianowicie dotyczącej całego piętra znajdującego się w budynku. Ponadto, taki podział został zachowany do dziś na mocy przepisów intertemporalnych. Co się zaś tyczy narzędzi służących do określania wysokości ceny przypisanej jakiejś nieruchomości, jest ich bardzo dużo. Przede wszystkim, należy znać aktualne raporty rynku nieruchomości oraz jego rozmaite analizy. Umiejętne odczytywanie tego rodzaju sprawozdań oraz rozumienie ich przyczyni się do przeprowadzenia jak najkorzystniejszej transakcji. Często raporty i analizy nieruchomości poprawnie rozumieją jedynie specjaliści, a więc rzeczoznawcy majątkowi. Z racji tego, że w kwestii, jaką jest rynek nieruchomości raport zawsze jeszcze bardzo rzetelnie przygotowywany, stanowi doskonałe źródło informacji niezbędnych do sporządzania wyceny każdego rodzaju nieruchomości.

Jeśli chodzi o rynek nieruchomości raport zawiera informacje dotyczące:

  • wysokości transakcyjnych cen nieruchomości 
  • wysokości kredytów mieszkaniowych 
  • analizy długoterminowych trendów 

Raporty przygotowywane są w oparciu o dane, które są gromadzone w międzybankowych systemach wymiany informacji i stanowią publikację Związku Banków Polskich. Dzięki temu można mieć poczucie, że wszystkie zawarte w raporcie informacje są całkowicie zgodne z rzeczywistością przez co stanowią doskonałą pomoc w kwestii sprzedaży oraz kupna nieruchomości. Warto również wiedzieć, że raporty rynku nieruchomości mają charakter okresowy. Są to cyklicznie sporządzane dokumenty.

Wysokość cen nieruchomości zależy od rozmaitych czynników. W kwestii nieruchomości budynkowej oraz lokalowej, pod uwagę bierze się przede wszystkim stan budynku czy lokalu, jego funkcjonalność oraz położenie. Na stan budynku składają się: klatka schodowa, a przede wszystkim to, czy została ona odnowiona. Podobnie rzecz się ma w przypadku elewacji. Określa się bowiem, czy jest ona nowa lub odnowiona. Liczy się również brama wjazdowa, ogrodzenie, wideofon lub domofon oraz ocieplenie budynku i stwierdzenie, że zostało ono założone w ciągu kilku ostatnich lat. Standard lokalu oraz jego funkcjonalność to przede wszystkim rodzaj podłóg, wielkość tarasu, balkonu lub loggii, dołączenie do lokalu komórki lokatorskiej oraz miejsca parkingowego zewnętrznego lub wewnętrznego, klimatyzacja, wymienione, nowe okna, szafy wnękowe, rodzaj kuchni (ciemna, jako aneks kuchenny, odrębne pomieszczenie), ilość poziomów lokalu (jedno- lub wielopoziomowy lokal), amfilada, usytuowanie lokalu na poddaszu. Oczywiście, pod uwagę bierze się ogólny stan budynku oraz lokalu i to, czy wymaga on przeprowadzenia remontu. Na rynku mieszkaniowym bardzo ważną kwestią przy ustalaniu wysokości ceny nieruchomości jest fakt, czy lokal jest własnością prywatną, czy spółdzielczą. Ponadto, wycena zależy również od tego, czy nieruchomość znajduje się w dużym mieście, czy też nie. Od rozmaitych czynników zależy to, czy nieruchomość ma wysoką, czy niską cenę. Co jakiś czas odnotowywane są spadki bądź wzrosty średnich cen 1 m² lokali w dużych miastach. W związku z tym, ustala się rankingi rynków mieszkaniowych. Jak zatem nietrudno się domyślić, wszystkie te elementy należy brać pod uwagę określając wysokość ceny danej nieruchomości. W tym celu bardzo przydatna okazuje się pomoc oraz wiedza specjalisty z branży zajmującej się nieruchomościami. Tylko rzeczoznawcy i inni pracownicy każdego biura nieruchomości dysponują odpowiednimi bazami danych oraz umiejętnościami odczytywania raportów, analiz itp.analiza rynku nieruchomości

Bardzo przydatnym narzędziem okazała się być nowa aplikacja internetowa – wyceniarka. Można skorzystać z niej w trybie on-line lub pobrać na swój komputer lub telefon komórkowy i tam zainstalować. Plusem wyceniarki jest to, że jest korzystanie z niej jest nieodpłatne i każdy, kto ma dostęp do internetu, bez przeszkód może z niej korzystać. Jednak, co ważne, wyceniarka nie jest rzetelnym źródłem informacji. Korzysta z baz danych, które nie są zbyt często uaktualniane, a przez to określa ceny nieruchomości, które mijają się z rzeczywistością. W związku z tym, warto korzystać z tego rodzaju aplikacji, ale tylko w formie pomocniczej. Powstałą z jej pomocą wycenę należy traktować jedynie jako cenę orientacyjną, która pozwoli określić, czy stać nas na przeprowadzenie transakcji, czy kategorycznie nie. Dopiero rzeczoznawca majątkowy, korzystając z wiedzy na temat rynku nieruchomości, jest w stanie podać dokładną cenę budynku, lokalu lub gruntu. Po raz kolejny widać, jak bardzo profesjonalna pomoc jest potrzebna w przeprowadzaniu tego typu transakcji. Odwiedzając witrynę http://www.zfd.com.pl/ możemy dowiedzieć się więcej nie tylko na temat samej wyceny nieruchomości, ale także na temat pracy rzeczoznawcy. Wbrew pozorom ta ostatnia wcale nie jest taka łatwa.

Każdy, kto planuje sprzedać bądź nabyć nieruchomość powinien zgłosić się do biura nieruchomości w celu uzyskania fachowej pomocy ze strony pracujących tam specjalistów. Tylko oni dysponują odpowiednią wiedzą oraz doświadczeniem i praktyką, które pomogą przeprowadzić udaną transakcję. Jest to możliwe między innymi dzięki temu, że rzeczoznawcy majątkowi mogą służyć nie tylko suchymi informacjami, ale również poradą w kwestii tego, czy dany moment jest najlepszą okazją do zrealizowania kupna lub sprzedaży nieruchomości. Czasami po prostu lepiej zaczekać na bardziej odpowiedni moment, kiedy warunki panujące na rynku nieruchomości będą bardziej korzystne. A taką wiedzą dysponują nie aplikacje internetowe takie, jak na przykład wyceniarka, ale profesjonaliści z branży. Warto zatem zainwestować we współpracę z nimi.