Lampa Xenon

W celu podwyższenia poziomu bezpieczeństwa oraz komfortu podczas jazdy samochodem, producenci pojazdów oraz części do nich wprowadzają innowacyjne procesy produkcyjne, a także nowe, świeże pomysły. W związku z tym, od lat 90-tych XX wieku z powodzeniem wykorzystuje się w samochodach oświetlenie typu xenon. Tym samym, zastępuje on dotychczasowe standardowe oświetlenie halogenowe.

 

Xenony mają szereg zalet. Wszystkie one składają się na bezpieczeństwo oraz wygodę zapewniane każdemu użytkownikowi pojazdu. Są to:

  • długa żywotność. lampa Xenon trzyma wielokrotnie dłużej niż normalna lampa

  • lepsza emisja światła, która Est aż do 10 razy dłuższa niż jest to w przypadku żarówek halogenowych

  • natężenia światła również jest większe, ale o 3 razy

  • pobór mocy potrzebnej do wygenerowania światła jest mniejszy o 1/3

  • mniejsza emisja ciepła podczas wytwarzania światła

  • kolor światła zbliżony jest do naturalnego

Dzięki tym wszystkim powyższym właściwościom, jakie posiadają xenony, zwiększa się nie tylko komfort oraz poziom bezpieczeństwa, ale także jest możliwość większych oszczędności. Przyczynia się do tego dłuższa żywotność lampy xenon oraz mniejszy pobór mocy podczas jej działania. W kwestii bezpieczeństwa bardzo istotny jest kolor światła. Dzięki temu, że jest on bardzo zbliżony do barwy światła naturalnego, oko ludzkie tak bardzo się nie męczy. Wpływa to korzystnie na kierującego pojazdem.

Warto wiedzieć, z czego składa się tego typu oświetlenie samochodowe, czyli xenon. Jest to mianowicie szklana bańka, wewnątrz której znajduje się pierwiastek chemiczny – ksenon. Pod wpływem dostarczenia napięcia, zaczyna świecić, a tym samym generuje świtało. Jak łatwo się domyślić, nazwa reflektorów xenonowych wzięła się bezpośrednio od nazwy pierwiastka.

Pomimo wszystkich zalet, należy pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy. Xenony emitują niezwykle silne, intensywne światło. W związku z tym, w przypadku gdy reflektory ustawione są na niewłaściwej pozycji, istnieje duże prawdopodobieństwo oślepienia osoby nadjeżdżającej znad przeciwka. Można temu łatwo zapobiec, pamiętając o ustawianiu reflektorów na właściwym poziomie – nie mogą być ustawione zbyt wysoko.